Severní Korea vs USA - válka o suroviny a vliv (by Trader21)
webtriky.eu
Severní Korea vs USA - válka o suroviny a vliv (by Trader21)

V poslední době se v médiích objevují zprávy o hrozbě ze strany Severní Koreje. Jelikož geopolitika a finance jdou ruku v ruce, sleduji tuto situaci již mnoho let a zjistil jsem, že se jedná o jakýsi opakující se vzor. Téma Koreje se objevuje zhruba každé dva roky. Pokaždé slyšíme o dalších raketových testech, tyto rakety i přes mírnou modernizaci, stále připomínají technologii USA 70. let a nepředstavují reálnou hrozbu.

Téma Koreje je však zneužíváno jako odpoutání pozornosti, od skutečných ekonomických problému, zejména v USA, kde se více než 80% populace obává útoku ze strany Koreje, i když méně než 5% není schopno ukázat na mapě, kde se nachází.

Neříkám absolutně, že režim Kim Čong Una je bez viny. Naopak, Korea je jednou ze zemí, ve které se velká část rozpočtu vynakládá na zbrojení, zatímco ekonomická situace extrémně zaostává a hlad je na denním pořádku. Jelikož je země odříznuta od technologií, ekonomika je řízená centrálně a neefektivně, tak se jednou za čas dostaví problém s nedostatkem potravin. Obvykle pak začne Kim, stejně jako jeho předchůdci, vydírat západní země vojenským útokem, v očekávání na finanční nebo humanitární pomoc. Nejhorší je že vydírání fungovalo i v minulosti, tak proč to nezkusit znova.

Má Severní Korea Atomovou bombu?

Severní Korea samozřejmě usiluje o získání jaderných zbraní. O tom nemám pochyb, a aby bylo jasno, jsem zcela proti tomu, aby šílenci jako je Kim bylo umožněno získat technologii na výrobu jaderné bomby. Nicméně, pokud se podíváme na situaci trochu více objektivně, vůbec se vládě Severní Koreje nedivím, že se snaží získat jadernou zbraň, už jen kvůli neustálým hrozbám ze strany USA. Kdyby Irák měl jaderné zbraně, nikdy by k invazi nedošlo. Západ si invazi na Irácké území odůvodnil údajným vlastněním „zbraní hromadného ničeni“, které se však nenašly, a také vazbami na Al Kajdu.

Dalším příkladem toho jaký osud může Severní Koreu potkat je příklad z Libye. Do roku 2011 se nejbohatší země Afriky změnila na bojiště, s ústřední myšlenkou šíření demokracie. Kdyby tato země vlastnila nejen obrovské bohatství z prodej ropy, ale také jadernou bombu, zřejmě nikdy by nebyla napadena a Kadafi by byl donucen ukončit plány na zavedení zlatého dináru v zemích severní Afriky, jako měnu pro obchodování s ropou.

Na druhou stranu, zajímalo by mě proč některé země, jako například Francie, navzdory zákazu provádění jaderných zkoušek, jich provedli již několik a nikdo jim nevyhrožoval útokem, nikdo nenavrhoval sankce vůči nim. Co Indie či Pákistánem, kteří se již dlouhá léta řadí mezí jaderné mocnosti. Co Izrael, který neoficiálně disponuje více než 400 hlavicemi, ale navzdory tlaku ze strany mezinárodních organizací mj. OSN, nikdy nesouhlasil s provedením auditu. Očividně jsou rovní a rovnější. „Osa Zla“ kterou určili Spojené státy, nicméně zahrnuje Irán, Sýrii a Severní Koreu a fakt že tyto státy jako jediní nemají soukromou centrální banku, nemá žádný význam.

Co doopravdy stojí za démonizací Severní Koreje?

Nejzajímavější je pro mě fakt, že v médiích vůbec neřeší jaký je skutečný účel sporu, mezi Koreou a Spojenými státy, jedná se o vzácné kovy a strategické suroviny.

Jen pro připomenutí tyto dvě skupiny minerálu jsou nezbytné pro výrobu moderní elektroniky, turbín do letadel, všeho druhu raket, k výrobě vysoce výkonných magnetů a také jaderné technologie. Většinu z nich nelze nahradit, proto pokud potřebujete něco vyrobit tak je musíte mít.

Zajímavý je fakt že 97% těžby vzácných kovů a 80% strategických nerostných surovin, připadá Číně. Čína využívá nízké ceny za posledních 20 let a prakticky si vytvořila monopol na jejich těžbu. Nyní Čína využívá tento monopol jako silný argument při obchodování s jinými zeměmi. USA je mohou vydírat zavedením cla na čínskou ocel, nicméně stačí, aby Čína na toto odpověděla zablokováním exportu vzácných kovů a firmy jako je Boeing, General Atomics, Lockheed Martin nebo General Dynamics, náhle nebudou schopny produkovat zbraně, letadla či jiné produkty s nejvyšším stupněm technologické vyspělosti.

Jakou roli zde hraje Severní Korea?

Již víte, že Čína těží více než 90% vzácných a strategických kovů. Na jejich území se nachází ložiska, které se odhadují na 55 mln. tun. Kromě Číny se tyto vzácné kovy nachází právě na území Severní Koreji, a jejich zásoby se odhadují na 20 mln. tun. Jedná se o množství, které celkově převyšuje zásoby jiných zemí jako je Austrálie, Rusko, Indie či Brazílie. Podle odhadu státní těžební organizace Jižní Koreje, hodnota ložisek na území Severní Koreje činí 6 až 10 bln USD. Docela hodně na zemi, která má přes 25 mln občanů, s celkovým HDP 40-50 mld USD.

Ačkoli Severní Korea vlastní obrovské zásoby vzácných prvků, jejich technologie těžby je zastaralá, mají problém s fatálním stavem elektrických sítí a výpadky v dodávkách elektřiny. Za poslední rok se toho ale hodně změnilo, především díky Číně. Koneckonců největší ložiska se nachází asi 100 km od hranic s Čínou.

severni_korea_vzacne_kovy

Role Číny

Číňané mají globální monopol na těžbu výše zmíněných minerálů a dělají teď vše pro to, aby si udrželi také kontrolu nad zásoby Severní Koreje. V současné době téměř 90% vývozu surovin ze Severní Koreje, jako jsou železo, měď, uhlí či zinek, putují do Číny. Během pouhých několika let Čína investovala více než 10 mld. USD na výstavbu infrastruktury, ma dovoz veškerých surovin ze Severní Koreje. Tím se Severní Korea stává závislá na čínském kapitálu, nicméně těží na tom obě strany. Čína potřebuje ohromné množství surovin, disponují kapitálem a technologii. Severní Korea pro změnu disponuje ohromnými zásobami surovin, levnou pracovní silou ale trpí neustálým nedostatkem kapitálu.

Čína má na současné situaci samozřejmě zájem, protože to udržuje Severní Koreu v izolaci, díky tomu je země „odsouzena“ na spolupráci s Pekingem. Americká administrativa se již 3 roky snaží o dialog na téma sjednocení Severní a Jižní Koreje. Důvody samozřejmě nejsou kultura či humanitární pomoc, ale ložiska surovin a sféry vlivu. Koneckonců Jižní Korea se řadí mezi hospodářský silnější spojence USA, a spojením obou zemí by se usnadnil přístup k nesmírně důležitým surovinám.

Shrnutí

Před několika dny Trump obvinil spojenectví Ruska a Číny, že mohou za současné problémy mezi USA a Serverní Koreou. Americký ministr Rex Tillerson řekl, že Amerika nikdy nebude akceptovat Severní Koreu, vyzbrojenou jadernými zbraněmi a neopustí své spojence v regionu. Pravda je však taková, že nejde o lidská práva v Koreji či situace spojenců. Rozdělení Koreje na sever a jih byl výsledkem dohody mezi USA, SSSR, a Čínou před 10 lety. Tehdy šlo o sféry vlivu, nyní jde o to samé.

V současné době je Severní Korea v zóně čínského vlivu a Peking bude usilovat o udržení tohoto stavu. Spojené státy zase nedovolí nadměrné sbližování Jižní Koreje s Čínou. Nikdo nechce ustoupit. Spojené státy podle mého názoru nebudou riskovat vojenský zásah, jde přeci jenom o silně vyzbrojenou zemí a nejedná se o Libyi či Irák, s nimiž si letectvo rychle poradilo.

Za druhé Rusko a Čína nedovolí k opakování situace, jakou jsme mohli vidět na Středním východě na příkladu Sýrie, kde se ruským silám daří již 5 let neutralizovat snahy o svržení Assada.

Za třetí, jakákoliv intervence ze strany USA by okamžitě vyvolala válku mezi Severní a Jižní Koreou. Podle poslední odhadů Pentagonu, by se škoda mohla vyšplhat na 30násobek toho, co v případě Libye či Iráku. Jižní Korea představuje 2% světového HDP.

Podle mého názoru téma Koreje za měsíc znovu utichne. Kim obdrží finanční podporu, tak jak ji obdržel, po předchozích výhružkách s jadernými zbraněmi, v minulosti. Práce na vývoji nové nukleární zbraně budou pokračovat, ale tempo trochu zpomalí částečně kvůli Číně, jim také jde o to aby režim Kima nedisponoval jadernými zbraněmi. Jinak se vyjednává se zemí, která takovou zbraň vlastní a jinak ze zemí, která ji nemá.

Kromě toho Čína bude určitě investovat další miliardy do infrastruktury pro těžbu a dopravu strategických surovin a vzácných kovů. Pravděpodobně poskytnou potřebnou technologií a zařízení , výměnou za těžební práva na příštích 20-30 let. Korea obdrží technologie a kapitál. Zatímco Čína si udrží monopol na velmi důležitém trhu.

Výrobci vyspělých technologii přenesou své výrobny do Číny, aby si tak zajistili bezpečnost dodávek a Čína získá přístup k dalším zdrojům vyspělé technologie, a může se tak stát součástí technologicky nejvyspělejších zemí během 15-20 let.

Na závěr dvě věci. Pokud se někdo domnívá, že Severní Korea je schopna zaútočit na USA či Evropu nechť se podívá na následující snímek.

severni_korea_elektronizace

Představuje výstřižek Asie, Jak můžete vidět část Číny, Jižní Koreje a Japonska je dobře osvětlená. Černá skvrna mezi Čínským a Japonským mořem je Severní Korea :D.

Dále tady máme REMX nebo ETF společností zaměřených na těžbu vzácných kovů a strategických surovin, o kterých jsem psal před dvěma měsíci. Od doby zveřejnění článku, vzrostl REMX o více než 30% a krátkodobě je nyní velmi drahý. Korekce, která začala před několika dny, by měla ještě chvíli pokračovat a po jejím ukončení doporučují koupi.

remx

Autor: Trader21

Blog: http://independenttrader.pl

https://independenttrader.pl/strach-przed-korea-polnocna-czyli-walka-o-wplywy.html

2017-08-17 18:00:00


Jak aktivovat a kde vložit náhodný Steam klíč?

Jak získat souvenir package z PGL Krakov?